2PCS ESP32-2432S028R 2.8" TFT LCD Display Module, WiFi+BT Dual-Core ESP32 Development Board with Touchscreen ILI9341 Driver for Arduino IDE and IoT Applications
★★★★★ 4.4 79 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.monitoring.lovasbarangolo.hu
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
ESP32-2432S028R Yellow Display ESP32 2.8 inch touchscreen 240x320 ILI9341 driver LCD IoT display Smart Display Module Features ●2.8-inch color screen, support 16 BIT RGB 65K color display, display rich colors ●240X320 resolution ●The sample program has been programmed in the factory and can be plugged in ●With TF card slot for easy expansion storage ●Provide arduino library functions and sample programs to facilitate rapid secondary development ●Support one-click download program ●Military-grade process standards, long-term stable work Product parameters SKU Resistive touch: ESP32-2432S028R Resolution: 320*240(Pixel) Display color: RGB 65K color Size: 2.8inch Type: TFT Driver chip: ILI9341 Effective display area: 43.2*57.6(mm) Module size: 50.0*86.0(mm) View: >60° Operating temperature: -20℃~70℃ Storage temperature: -30℃~80℃ Operating Voltage: 5V Power consumption: About 115mA Product weight: About 50g Package includes: 2 X 2.8'' ESP32 Display Module 2 X USB Cable 2 X Touch Pen ( Color: pink or white or black or green) 2 X 4P Connector Cable 2 X Plastic packaging box for display
  • ESP32-2432S028R based on the ESP32-DOWDQ6 controller with a 2.8 inch ILI9341 resistive touch screen display
  • Offers rich interfaces including UART SPI I2C PWM ADC DAC plus TF card and camera module support
  • Must be powered by a dedicated 5V charger for stable performance not via computer USB
Brand Wishiot
Model Name WSFZ5815
Manufacturer Wishiot
BuiltIn Media PEN
Processor Count 2
Warranty Description NO
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
79 ratings | 32 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (64)
4 stars
5% (4)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (9)